Kuchnia świąteczna

  • Posted on Wrzesień 20, 2011 at 10:50

Wielkimi krokami nadchodzą święta Wielkanocne, w naszej tradycji głęboko zakorzenione są pewne przyzwyczajenia kulinarne, czy warto je pielęgnować, a może wprowadzić do przepisów świątecznych nieco świeżości?

Chyba nie powinniśmy przeprowadzać kulinarnej rewolucji, w końcu tradycja, rodzinne przepisy przekazywane z pokolenia na pokolenie, to piękna rzecz, warto poświęcić jej nieco uwagi. Na święta Wielkanocne głównie przygotowuje się potrawy z dodatkiem jaj, ponieważ jajko jest symbolem życia.

W zależności od regionu kraju, na wielkanocne śniadanie serwuje się żurek, barszcz biały, lub barszcz z chrzanem. Każdą z tych zup powinno się gotować na nastawionym odpowiednio wcześniej zakwasie, wtedy jest pyszna i niepowtarzalna, z pewnością nie dorówna jej żadna zupa z torebki. Na talerz układa się białą kiełbasę, jajko, a w niektórych domach także pokrojone wędliny. Śniadanie jest takim najbardziej oficjalnym posiłkiem podczas świąt, spożywa się je w towarzystwie najbliższych.

Natomiast po południu rozpoczynamy biesiadowanie z dalszą rodziną, znajomymi i przyjaciółmi.
Na świątecznym stole w większości domów stawia się rozmaite słodkości, charakterystyczne dla Wielkiej Nocy są lukrowane babki, sękacze i mazurki. Mazurek, to bardzo pracochłonne ciasto, skomplikowana receptura wymaga na prawdę wprawnej gospodyni, by efekt był nie tylko smaczny, ale też misternie przyozdobiony.

Więcej na temat świątecznego menu znajdziesz na stronach:
http://kotlet.tv/przepisy/potrawy-wigilijne
http://www.winiary.pl/przepisy.aspx/9/boze-narodzenie

Dodaj komentarz

Top